Past Conferences‎ > ‎

UW One-Day (Spring 2010)

This page is for the UW delegation to the Spring One-Day. For the Secretariat/conference facilitation side, please see the Secretariat Page.

Conference Information
UW-MUN One-Day (hosted by UW-MUN)
Date: May 15, 2010
Location: University of Washington Campus, Seattle, WA (Denny Hall)

Head Delegates
Christopher Esh [President]
Jasmine Yeh

UW-MUN Conference Secretariat & Staff
Secretary-General - Neil Rotta
Director-General - Emily Elijah

Crisis Director - Shima Houshyar
SC Director - Alex Bezovics
OAS Director - Crystal Anguay
OAS Chair  - Kelton Hungate
Chief of Staff- Rebekah Traficante


                                                                                        Click here to see more UW One- Day Pictures!

UW-MUN Delegates and Countries
Austria, Security Council - Paige Edmiston
The Bahamas, Organization of American States - Grif Couser
Belize, Organization of American States - Scott Brown
Bolivia, Organization of American States - Rebekah Traficante
Brazil, Organization of American States - Christopher Esh
Canada, Organization of American States - Aaron Lerner
China, Security Council - Lucas Simons
Colombia, Organization of American States - Chae Cho
Ecuador, Organization of American States - Deirdre Smith
France, Security Council - Matthew Fitzgerald
Haiti, Organization of American States - Michelle Astengo
Jamaica, Organization of American States - Jasmine Yeh
Japan, Security Council - Laura Nelson
Lebanon, Security Council - Alex Dolk
Mexico, Security Council - Shaun Callahan
Mexico, Organization of American States - Roun Lee
Nigeria, Security Council - Lauren Pace
Panama, Organization of American States - Emily Donohue
Peru, Organization of American States - Alex Pollack
Russian Federation, Security Council - Negheen Kamkar
St. Lucia, Organization of American States - Jane Kim
United Kingdom, Security Council - Eva Gjekmarkaj
Venezuela, Organization of American States - Catherine Bugayong

Awards
Outstanding Delegate - Matthew Fitzgerald [France - SC]
Outstanding Delegate - Deirdre Smith [Ecuador - OAS]
Distinguished Delegate - Negheen Kamkar [Russian Federation - SC]
Distinguished Delegate - Alex Pollack [Peru - OAS]
Honorable Mention - Chae Cho [Colombia - OAS]